A hangszerfáról (rezonáns, fedlap) néhány szó.
A citera fedlapja:
A citerák fedlapját leggyakrabban lucfenyőből készítik.
A lucfenyőnek van a világon az egyik legjobb súly/erő,terhelés aránya.
Tehát egy adott erõnél egy darab lucfenyõ könnyebb lesz mint más fafajták..
Ez az oka annak, hogy repülőgépek, hajóoszlopok és egyéb szerkezeti részekben használták őket. A citera teteje szerkezeti elem, de rezonátorként is működik.
A húrok húzása, feszítése megköveteli, hogy a citera teteje nagyon erős legyen; a jó rezonancia iránti igény megköveteli, hogy a felső legyen a lehető legkönnyebb és könnyen mozgásba/ rezgésbe jöjjön a húrok rezonanciáját követve..
A következő fa a listán, a cédrus.
Nem véletlen, a cédrus a második legnépszerűbb rezonáns fa. Cédrus nagyon hasonlít a vörösfenyőre: sötétebb és vörösesebb, mint a lucfenyő.
Sok fajta lucfenyő van, és mindegyik különbözik a mintázatában, merevségében, sűrűségében stb. Minden esetben a legjobb, ha meghallgatjuk az eszközt, és eldönthetjük, hogy mit akarunk!
Általánosságban, a vastagság és egyéb tényezők nagyon következetesek:
HA minden más ugyanaz , azaz, ha ugyanazon modell, méret és részletességű citeráról beszélünk, ugyanazzal a készítővel, azonos méretekkel, hídmagassággal, felső vastagsággal, fafajjal, életkorral, akkor:
A széles évgyűrűk erősebb basszus-választ hoznak létre:
Ez azért van, mert kevésbé merev évgyűrűk vannak, így a felső rugalmasabb. A rugalmasságból az alacsonyabb természetes rezonanciafrekvencia és a könnyebben előállítható basszus hangok keletkeznek.
A keskeny pászták viszonylag erősebb magas és kevesebb mélyebb basszussal rendelkeznek:
Ez a rezonáns lemez sok kemény vonallal rendelkezik, sokkal erősebb és magasabb természetes rezgési frekvenciával rendelkezik.
Itt van egy közepes pásztájú rezonáns lemez:
Figyeljük meg azt, hogy ez a rezonáns sötét és világos szemcsés vonalakkal rendelkezik. Legtöbben egyetértenek abban, hogy a színegység nem igazán befolyásolja a rezonátor fa "minőségét".
Ez csak a megjelenés és a személyes ízlés kérdése.
Melyik a legjobb? Válassz. Játszani kell jó néhány citerán és mindenki ítélje meg melyik hangzás, tónus tetszik a legjobban.
Az egyedi citeráknál egyébként gyakran figyelembe veszik a felső rezonáns merevségét, és különböző vastagsággal és / vagy különböző merevségű felületeken próbálva.
Itt jegyezendő meg hogy a rezonáns vastagsága is hatással van a hangzára, egy vékonyabb fedlap jobban erősíti a mélyebb hangokat, egy vastagabb pedig a magasabb hangokat.
Általában a legjobb, ha a citera gyártója saját tapasztalatai alapján építi citeráit.
Játékosként csak hangzást kérhetünk, de nem jó ötlet, hogy megpróbáljuk megmondani az építőnek, hogyan kell ezt elérni!
Bármilyen fafajtát is használnak, a legtöbb citera készítő megpróbálja megtalálni a legjobb rezonáns fát, amennyire csak lehetséges.
Aba
2018. december 31.
|